Kategorie
Psychoterapia

Jak nie powinna wyglądać psychoterapia

Czy to pracując z własnymi pacjentami czy to od znajomych wielokrotnie słyszałem historie, które sprawiały, że z dużym zaniepokojeniem reagowałem na ich rewelacje… W poniższym tekście zwracam na takie elementy terapii czy zachowania psychoterapeuty, które powinny wzbudzić w Tobie czujność czy aby na pewno pracujesz z profesjonalistą (czy to może zła terapia). Chcesz wiedzieć jak nie powinna wyglądać psychoterapia – czytaj dalej.

Photo by <a href="https://unsplash.com/@markiesparkie?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditCopyText">Mark Williams</a> on <a href="https://unsplash.com/s/photos/therapy?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditCopyText">Unsplash</a>
Photo by Mark Williams on Unsplash

Psychoterapeuta nie powinien dawać rad

Pacjenci, którzy trafiają do gabinetu psychoterapeuty szukają raczej zrozumienia, kogoś kto wczuje się w ich sytuację, kogoś kto będzie potrafił im towarzyszyć w trudnych emocjach. Rady – to jest coś co zwykle dostajemy od innych ludzi, którzy mają trudność ze słuchaniem o naszych trudnych emocjach. Rolą terapeuty jest kontenerowanie takich emocji a nie ucieczka w dawanie rad. Jeśli już po pierwszych 2-3 spotkaniach słyszysz od terapeuty co masz zrobić ze swoim życiem… to nie jest psychoterapia!

Psychoterapeuta nie powinien opowiadać o sobie

Jeden z moich znajomych opowiadał mi o terapeucie, który w trakcie sesji dzielił się swoją historią. Kiedy znajomy wnosił problemy związane z obecnym związkiem wtedy terapeuta opowiadał o swoim małżeństwie. W odbiorze tego znajomego ich sesje bardziej przypominały spotkania kumpli przy piwie niż terapię. To zdecydowanie coś, co nie powinno się wydarzyć – zła terapia. Zapewne pracując z psychoterapeutą będziesz ciekawy, żeby dowiedzieć się czegoś o jego życiu prywatnym… ale prawda jest taka, że czym mniej wiesz tym lepiej dla Ciebie i dla Waszej relacji.

Psychoterapeuta nie powinien oceniać

Ostatnia rzecz jakiej oczekuje osoba przychodząca w potrzebie to… słuchanie ocen. Niestety i takie sytuacje się zdarzają. To w niczym nie służy relacji terapeutycznej – to wręcz szkodzi. Zazwyczaj to też sprawia, że pacjenci rezygnują z terapii. W sumie słusznie – bo takie zachowania terapeuty nie mieszczą się w zakresie dobrych praktyk. Jeśli terapeuta ocenia to ewidentny sygnał, że tak nie powinna wyglądać psychoterapia.

Psychoterapeuta nie powinien pracować z Twoją partnerką, członkiem rodziny czy przyjaciółmi

Niedopuszczalne jest, żeby psychoterapeuta do którego uczęszczasz na wizyty (jeśli to jest terapia indywidualna) również pracował z Twoją partnerką/ kimś z rodziny/ kimś znajomym. Jeśli tak się dzieje to nie jest etyczne. Tworzy się tutaj również konflikt interesów. Pewnie jest to bardziej skomplikowane w małych miejscowościach ale z perspektywy średniego czy większego miasta to co innego. Masz prawo oczekiwać, że w czasie Twojej terapii (ani później) Twój psychoterapeuta nie powinien pracować z nikim z Twojego otoczenia. Tak, że polecanie swojego psychoterapeuty bliskim znajomym… nie, to nie jest dobry pomysł.

Z jakimi naruszeniami w terapii Ty się spotkałeś?

Czy jest coś, co Cię niepokoi w pracy z obecnym terapeutą? Czy spotkałaś się z jednym z zachowań/sytuacji opisanych w tym tekście? Podziel się swoją historią w komentarzu, żeby więcej osób wiedziało co to zła terapia.

A jeśli uważasz ten tekst za wartościowy: proszę podeślij link do niego znajomym. Możesz też podzielić się w social media. Niech więcej osób się dowie jak nie powinna wyglądać psychoterapia.

3 odpowiedzi na “Jak nie powinna wyglądać psychoterapia”

No właśnie…pani psycholog do której chodziłem wyraźnie nie ogarniała. Stwierdziła że skoro źle mi tuu gdzie jestem(zmiana pracy, miasta, otoczenia) to trzeba wrócić tam gdzie było mi dobrze. Zamiast wzmacniać i pomagać w wytrwaniu tam gdzie się znalazłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *