Czy to pracując z własnymi pacjentami czy to od znajomych wielokrotnie słyszałem historie, które sprawiały, że z dużym zaniepokojeniem reagowałem na ich rewelacje… W poniższym tekście zwracam na takie elementy terapii czy zachowania psychoterapeuty, które powinny wzbudzić w Tobie czujność czy aby na pewno pracujesz z profesjonalistą (czy to może zła terapia). Chcesz wiedzieć jak nie powinna wyglądać psychoterapia – czytaj dalej.

Psychoterapeuta nie powinien dawać rad
Pacjenci, którzy trafiają do gabinetu psychoterapeuty szukają raczej zrozumienia, kogoś kto wczuje się w ich sytuację, kogoś kto będzie potrafił im towarzyszyć w trudnych emocjach. Rady – to jest coś co zwykle dostajemy od innych ludzi, którzy mają trudność ze słuchaniem o naszych trudnych emocjach. Rolą terapeuty jest kontenerowanie takich emocji a nie ucieczka w dawanie rad. Jeśli już po pierwszych 2-3 spotkaniach słyszysz od terapeuty co masz zrobić ze swoim życiem… to nie jest psychoterapia!
Psychoterapeuta nie powinien opowiadać o sobie
Jeden z moich znajomych opowiadał mi o terapeucie, który w trakcie sesji dzielił się swoją historią. Kiedy znajomy wnosił problemy związane z obecnym związkiem wtedy terapeuta opowiadał o swoim małżeństwie. W odbiorze tego znajomego ich sesje bardziej przypominały spotkania kumpli przy piwie niż terapię. To zdecydowanie coś, co nie powinno się wydarzyć – zła terapia. Zapewne pracując z psychoterapeutą będziesz ciekawy, żeby dowiedzieć się czegoś o jego życiu prywatnym… ale prawda jest taka, że czym mniej wiesz tym lepiej dla Ciebie i dla Waszej relacji.
Psychoterapeuta nie powinien oceniać
Ostatnia rzecz jakiej oczekuje osoba przychodząca w potrzebie to… słuchanie ocen. Niestety i takie sytuacje się zdarzają. To w niczym nie służy relacji terapeutycznej – to wręcz szkodzi. Zazwyczaj to też sprawia, że pacjenci rezygnują z terapii. W sumie słusznie – bo takie zachowania terapeuty nie mieszczą się w zakresie dobrych praktyk. Jeśli terapeuta ocenia to ewidentny sygnał, że tak nie powinna wyglądać psychoterapia.
Psychoterapeuta nie powinien pracować z Twoją partnerką, członkiem rodziny czy przyjaciółmi
Niedopuszczalne jest, żeby psychoterapeuta do którego uczęszczasz na wizyty (jeśli to jest terapia indywidualna) również pracował z Twoją partnerką/ kimś z rodziny/ kimś znajomym. Jeśli tak się dzieje to nie jest etyczne. Tworzy się tutaj również konflikt interesów. Pewnie jest to bardziej skomplikowane w małych miejscowościach ale z perspektywy średniego czy większego miasta to co innego. Masz prawo oczekiwać, że w czasie Twojej terapii (ani później) Twój psychoterapeuta nie powinien pracować z nikim z Twojego otoczenia. Tak, że polecanie swojego psychoterapeuty bliskim znajomym… nie, to nie jest dobry pomysł.
Z jakimi naruszeniami w terapii Ty się spotkałeś?
Czy jest coś, co Cię niepokoi w pracy z obecnym terapeutą? Czy spotkałaś się z jednym z zachowań/sytuacji opisanych w tym tekście? Podziel się swoją historią w komentarzu, żeby więcej osób wiedziało co to zła terapia.
A jeśli uważasz ten tekst za wartościowy: proszę podeślij link do niego znajomym. Możesz też podzielić się w social media. Niech więcej osób się dowie jak nie powinna wyglądać psychoterapia.
3 odpowiedzi na “Jak nie powinna wyglądać psychoterapia”
Aż o takicj zachowania psychoterapeutów co sądzicie Państwo?
https://www.google.com/amp/s/tomwitkow.wordpress.com/2020/11/06/o-psychoterapii-wolno-rozmawiac-zadecydowal-sad-wyrok-w-imieniu-rzeczypospolitej-polskiej/amp/
No właśnie…pani psycholog do której chodziłem wyraźnie nie ogarniała. Stwierdziła że skoro źle mi tuu gdzie jestem(zmiana pracy, miasta, otoczenia) to trzeba wrócić tam gdzie było mi dobrze. Zamiast wzmacniać i pomagać w wytrwaniu tam gdzie się znalazłem.
Niestety zdarzają się i tacy psychologowie, którzy zamiast wesprzeć koncentrują się na dawaniu rad.