Kategorie
Dodaj sobie energii

Męskie potrzeby

Masz 45 lat? Kredyt na głowie? Pracę, która nie sprawia przyjemności? Twoi przyjaciele… nie pamiętasz już co z nimi bo brakuje Ci na nich czasu. Każdy rok przypomina kolejny? Czujesz, że nie spędzasz życia tak jakbyś chciał? Czujesz, że Twoje męskie potrzeby nie są zaspokojone?

To niestety opis doświadczeń wielu mężczyzn. Historia czy schemat, które powielają się z pokolenia na pokolenie. Jeśli dziś masz 20 czy 30 kilka lat – jeszcze możesz dużo zmienić tak, żeby za parę lat nie utożsamiać się z powyższym opisem (jeśli masz 45 lat i ten opis pasuje do Ciebie – głowa do góry! będzie trudniej ale jeszcze wszystko można zmienić).

Dlaczego tak wielu facetów kończy w ten sposób?

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Co sprawia, że nawet (a często zwłaszcza) osoby, które ciężko pracują niekoniecznie trafiają tam, gdzie chcą? Czy można tego było uniknąć?

Wiele osób ląduje dokładnie tam gdzie… inni tego chcą

Duży kredyt, dobrze płatna praca ale wymagająca godzinowo, taka, która wykańcza do tego stopnia, że trudno później znaleźć energię na cokolwiek innego. Brzmi jak koszmar. Z drugiej strony jest to model życia, który… opłaca się. Opłaca się Twojemu bankowi. Opłaca się korporacjom, które jako sens życia wskazują posiadanie. Opłaca się tym wszystkim, którzy skorzystają z tego, że z powodu braku wolnego czasu będziesz chętniej chciał wydać swoje pieniądze („bo przecież mi się należy skoro tyle pracuję”. Innym to się opłaca… tylko nie osobie, która kończy w takiej sytuacji.

Co musiałoby się zadziać inaczej?

Najpierw nauka, później łączenie studiów z pracą, zdobywanie doświadczeń, które mają pozwolić ułożyć sobie wygodniej życie, życie tak aby być produktywnym, aby każda minuta czemuś służyła… często to prowadzi do sukcesu. Do dużych pieniędzy, do „prestiżowego” stanowiska (w odczuciu danej osoby), do zazdrosnych spojrzeń kolegów ale i do pustki. Pewnego dnia taka osoba się budzi i zastanawia się, gdzie przeleciało jej życie. Dlaczego 99% czasu w ciągu dnia spędza na tym czego nie lubi?

Po tym długim wstępie zdradzę skąd moim zdaniem to wszystko się bierze… Gdzie Twoje męskie potrzeby?

Nie zawsze, nie jest to jedyny model ani jedyna przyczyna ale na podstawie moich doświadczeń (z rozmów z pacjentami w gabinecie) widzę, że współczesny mężczyzna miał/ma z odpowiedzeniem sobie na pytanie „czego chcę? co jest dla mnie ważne? co mi sprawia frajdę”.

Często bierze się to z okresu dzieciństwa, kiedy dzieci nikt nie pyta, czego chcą, co sprawia im przyjemność, co by chciały tylko ktoś z zewnątrz narzuca im swój pomysł na życie. Czasem to rodzic, który próbuje zrealizować swoje ambicje i cele. Czasem to osoba, która wg ideologii życiowej ma głębokie przekonanie, że dobre życie to życie zgodne z wyznawaną ideologią. Czasem to ktoś inny z zewnątrz kto swoim statusem materialnym i tym jak odnoszą się do niego ludzie sprawia, że zarabianie pieniędzy wydaje się sposobem na osiągnięcie szczęścia.

Zwykle młody chłopak nie ma pojęcia o własnych potrzebach. O tym, czego sam by chciał. O tym, co jest dla niego ważne. Nie dla jego rodziców, nie kolegów, nie mądrych głów z telewizji, nie internetowych influencerów.

Na ślepo wybiera ścieżkę życiową. Zupełnie przypadkiem dobiera cele. Naśladuje innych z przekonaniem, że to mu da szczęście.

I kończy się to bardzo często w ten sposób, że nawet osiągając te wszystkie założone sobie cele już później jako dorosły mężczyzna nie czuje satysfakcji (nie wspominam już o frustracji jakiej czuje, kiedy ich nie osiąga… mimo, że to tak naprawdę nie jego cele 🙂 )

Proszę zatrzymaj się…

I odpowiedz na te kilka ważnych dla Ciebie pytań (możesz też pominąć ten fragment tekstu jeśli Twoje życie daje Ci tyle spełnienia ile byś chciał i czujesz, że Twoje męskie potrzeby są realizowane).

  1. Co Tobie w codziennym życiu sprawia przyjemność? Czy możesz to realizować bez poczucia winy, że tracisz czas? Że nie jesteś w 100% produktywny?
  2. Jeśli trudno Ci wskazać co teraz w życiu sprawia Ci frajdę to przypomnij sobie co ją Ci dawało kilka lat temu. Co to było? Dlaczego to porzuciłeś? Czy możesz jeszcze do tego wrócić?
  3. Zastanów się nad swoimi celami i planami – spróbuj podważyć je. Zobacz czy to do czego dążysz jest „Twoje” czy czujesz, że realizujesz swój plan. Jeśli jest to czyjś plan spytaj się: „czy chcę spędzać życie realizując czyjeś ambicje, pasje, wartości?”.
  4. Zastanów się co dla Ciebie jest w życiu ważne? Niekoniecznie przyjemne, ale ważne. Co mogłoby sprawić (jaki sposób życia), że nawet gdybyś miał za 5 lat umrzeć to czułbyś, że dobrze wykorzystałeś swój czas.
  5. Czy masz do siebie zaufanie? Czy wierzysz w swoje wybory? Czy musisz się upewniać patrząc na innych? Skąd to przekonanie, że inni wiedzą lepiej? Wokół tylu sfrustrowanych i nieszczęśliwych zarazem udających, że wszystko w ich życiu jest ok. Na ich przykładzie chcesz bazować?

Zdradzę Ci jedną tajemnicę. Bardzo ważną. Nie ma jednego przepisu na szczęście i spełnienie. Nie ma takiej recepty. Dla każdej osoby może być to coś innego. Dlaczego? Dużo zależy to od Twojego wyposażenia genetycznego ale i doświadczeń dziecięcych. To sprawia, że ścieżka życia, która sprawdza się u kolegi, koleżanki może nie pasować do Ciebie.

Zaufaj sobie. Być może nie raz popełnisz błąd. Być może nie raz usłyszysz „trzeba było mnie posłuchać”… ale za to będziesz miał ogromną satysfakcję z tego, że żyjesz jak chcesz. Poczucie sprawczości to jeden z tych elementów bez którego nie da sobie wyobrazić dobrego życia.

Jeśli potrzebujesz kogoś z kim mógłbyś wspólnie popracować pod kątem rozpoznania i realizacji Twoich potrzeb: napisz do mnie na maila (gmail.com): odzyskajmeskaenergie

Jeśli znasz kogoś komu przyda się ten tekst – podeślij mu link, udostępnij w social media – uratuj komuś życie 😉

2 odpowiedzi na “Męskie potrzeby”

Czy inicjatywa Męskiego Kręgu w Warszawie koniec końców wystartowała? Jeżeli tak, to czy istnieje możliwość dołączenia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *